Współczesny świat staje się coraz bardziej zależny od posiadanych kompetencji cyfrowych, a korzystanie z technologii informatycznych i informacyjnych jest kluczowe dla codziennego uczestnictwa każdego z nas w życiu publicznym i kulturalnym.
Technologie cyfrowe umożliwiają załatwianie wielu spraw, takich jak: korzystanie z bankowości internetowej, umawianie wizyt lekarskich, zakupy online, dostęp do usług.
Obsługa takich narzędzi jak smartfony, komputery czy aplikacje komunikacyjne (np. Skype, WhatsApp) pozwalają na utrzymywanie kontaktu z rodziną i znajomymi, nawet gdy mieszkają oni daleko od siebie. Umożliwiają połączenie, które następuje w najważniejszych momentach życia i mogą zapobiec poczuciu osamotnienia.
Nasza szkoła zakwalifikowała się do projektu rządowego „Szkoła Międzypokoleniowa”. To nowa inicjatywa realizowana wspólnie przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo do spraw Polityki Senioralnej, Państwowy Instytut Badawczy NASK. W szkole odbędą się bardzo ciekawe zajęcia z zakresu m.in. bezpieczeństwa, rozrywki i komunikacji w sieci.
W piątek 3 stycznia odbyło się spotkanie informacyjne z młodzieżą starszych klas na temat założeń i celów programu “Szkoła Międzypokoleniowa”.
W trakcie trwania projektu chętni uczniowie klas 7-8, pod nadzorem nauczycieli, będą prowadzić zindywidualizowane zajęcia dla seniorów w zakresie kompetencji cyfrowych.
Zaangażowanie młodzieży w naukę osób starszych, w zakresie korzystania z narzędzi komunikacyjnych i Internetu, dadzą obopólne korzyści. Taka inicjatywa wspierać będzie zacieśnianie relacji między starszymi i młodszymi pokoleniami.
Młodzież może podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami, a jednocześnie wziąć pod uwagę potrzeby i umiejętności seniorów. Uczenie innych, szczególnie osób starszych, wymaga bowiem opieki, empatii, cierpliwości i tolerancji. Takie doświadczenie niewątpliwie pomaga młodzieży zdobyć umiejętności interpersonalne, które są kluczowe w późniejszym życiu rodzinnym oraz zawodowym. Dzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami, a przede wszystkim widoczne efekty pracy np. radość seniora, który po raz pierwszy wysłał wiadomość do wnuków, założył pocztę, zobaczył rodzinę dzięki wideo-rozmowie, wzmacniają poczucie sprawczości i własnej wartości wśród młodzieży. Dzięki temu młodzi ludzie czują, że mają realny wpływ na życie innych.
Drodzy Seniorzy zachęcamy Was i zapraszamy do naszej szkoły. Udział w warsztatach przyczyni się, nie tylko do wzrostu Waszych umiejętności cyfrowych, ale również pomoże w wychowaniu młodego pokolenia.
Koordynatorzy: Alina Gościk, Monika Jaroszuk, Małgorzata Wirkowska