19.11.2024r. Ogólnopolski Dzień Przeciwdziałania Przemocy.

Ogólnopolski Dzień Przeciwdziałania Przemocy to inicjatywa mająca na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem przemocy w różnych obszarach życia, w tym przemocy domowej, szkolnej, rówieśniczej oraz przemocy wobec dzieci i kobiet. Obchodzony jest w Polsce jako okazja do szerzenia wiedzy na temat mechanizmów przemocy, sposobów jej zapobiegania oraz dostępnych form wsparcia dla osób dotkniętych tym zjawiskiem. TO JUŻ DZIŚ! Finał kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, która od 6 tygodni odbywała się na terenie całej Polski. To dziś ubieramy czerwone elementy stroju i podświetlimy cały kraj na czerwono. W naszej szkole w ramach kampanii, która jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia, promowaliśmy rozwiązania sprzyjające szczęśliwemu i bezpiecznemu dzieciństwu.  Podczas trwania kampanii: *Rozmawialiśmy o tym, czym jest przemoc, jak ją rozpoznać i gdzie szukać pomocy. * Uczniowie wzięli udział w lekcjach online przeprowadzonych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Zajęcia były dostosowane do wieku uczniów, tematy dotyczyły m.in. przeciwdziałaniu przemocy rówieśniczej (również cyberprzemocy). *Nauczyciele oraz rodzice uczniów  naszej szkoły odbyli szkolenia z zakresu przeciwdziałania przemocy. Razem możemy stworzyć świat, w którym każdy czuje się bezpieczny i kochany!

 Ewa Bielawska -pedagog Ewelina Ostapczuk - psycholog Emilia Artemiuk- pedagog specjalny

Przeczytaj więcej Ogólnopolski Dzień Przeciwdziałania Przemocy

Klasowy dzień dyni

14 listopada klasa 2b obchodziła Święto Dyni. Była to okazja nie tylko do zabawy, ale przede wszystkim doskonała sposobność do edukacji i rozwijania kreatywności uczniów. Dzieci mogły w atrakcyjny sposób zdobyć wiedzę z różnych dziedzin, takich jak biologia, plastyka czy matematyka. Poznały nie tylko walory kulinarne dyni, ale także jej znaczenie kulturowe i artystyczne.

Wszyscy drugoklasiści ubrali się w ubrania w kolorach dyni. Na początku zajęć uczniowie obejrzeli film opowiadający o dyniach. Wspólnie z wychowawcą dzieci zbadały przekrój dyni, ucząc się o jej budowie i częściach oraz liczyły nasiona i dokonywały pomiaru grubości miąższu. Następnie zapisały w zeszycie opis dyni. Każdy z uczniów pokolorował obrazek z dynią, a następnie umieścił go na ramce, która posłużyła do „foto-budki”. Organizacja quizów i zagadek związanych z dynią i jesienią to kolejna aktywność, w której uczniowie wykazali się wiedzą. Dużą popularnością cieszyła się zabawa ruchowa polegająca na rzucanie kasztanami do celu. Uczniowie również rozwijali umiejętności matematyczne. Odbyło się wspólne ważenie dyń, szukanie okazu najcięższego i najlżejszego oraz układanie dyń w kolejności od największej do najmniejszej. Drugoklasiści poznali jednostki wagowe. Aktywności kulinarne zaangażowały uczniów i pozwoliły im odkryć smakowe walory dyni. Dzieci przygotowały ciasto …

Przeczytaj więcej Klasowy dzień dyni

„Szkoła do hymnu” 2024
Już po raz kolejny nasz szkoła włączyła się w akcję "Szkoła do Hymnu". Przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku był to piątek, 8 listopada. W ten sposób włączyliśmy się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przeczytaj więcej „Szkoła do hymnu” 2024

Finał wojewódzki chłopców ,,Z Orlika Na Stadion’’ w Łomży 4 listopada w Łomży odbył się Finał Województwa Podlaskiego w Ogólnopolskim Turnieju ,,Z Orlika Na Stadion’’ w piłce nożnej chłopców w kategorii U-13. Nasi chłopcy w składzie: Bartek i Błaszej Szulak, Gabriel Charkiewicz, Piotr Łotysz, Gabriel Mieleszko, Filip Olszewski, Szymon Walendzik, Dawid Langer, Maciej MIelesza po zaciętej walce zajęli miejsca 5-8 w Województwie Podlaskim!!! Rywalizowaliśmy z dużymi miejskimi szkołami z Łomży, Suwałk i Białegostoku, którzy na tym etapie okazali się od nas minimalnie lepsi. Trzeba odnotować, że nasz drużyna składała się z chłopców o rok i dwa młodszych od konkurentów. Turniej pozwolił zawodnikom zdobyć cenne doświadczenie oraz pokazał, że posiadają oni ogromny talent i są w stanie poprzez ciężki trening w kolejnych latach odnosić wiele sukcesów w piłce nożnej.

Przeczytaj więcej

Za nami kolejne Święto Szkoły, które przebiegło pod hasłem „Podróże kulturowe po Ziemi Gródeckiej i Polsce”.

Uczniowie zaprosili wszystkich obecnych na uroczystości w podróż po najbliższej okolicy, przypominając zwyczaje i obrzędy nawiązujące do codziennych obowiązków jej mieszkańców. Było pieczenie chleba, kiszenie kapusty, robienie zakupów na cotygodniowym targu. Uczestnicy wydarzenia wzięli też udział we współczesnej nocy świętojańskiej, wypłynęli z Jackiem Sparrow’em w rejs po morzu i poszukiwali zaginionego górala Janicka wśród wysokich szczytów Tatr.

Śpiew przeplatał się ze słowem mówionym, grą aktorską, muzyką, język polski z białoruskim i angielskim. Wszystko barwne, szybkie, wesołe, momentami niesamowite, po prostu świąteczne.

Święto Szkoły odbywa się każdego roku 8 listopada na pamiątkę rocznicy wręczenia społeczności szkolnej sztandaru. W tym roku odbyło się ono po raz dwudziesty szósty.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze Święta Szkoły w SP w Gródku pod hasłem "Podróż Kulturowa po Ziemi Gródeckiej i Polsce". 

 

Przeczytaj więcej Święto Szkoły w SP Gródku

Bransoletki z Narewki

         Uczniowie klas 6-8 uczących się języka białoruskiego 22 pazdziernika  mieli okazję zapoznać się z ciekawym pod względem historycznym i kulturowym zakątkiem Podlasia. Razem z nauczycielką języka białoruskiego odwiedzili Galerię im. Tamary Sołoniewicz w Narewce, gdzie na uczniów czekała  gościnna pani Katarzyna  Bielawską, która zorganizowała  warsztaty  tkactwa. Słowo „gościnność” bardzo pasuje do ciepłej i przytulnej atmosfery panującej w tym centrum kultury.

       Najpierw nasi uczniowie zwiedzili aktualną wystawę malarstwa. Później dowiedzieli się o działalności Tamary  Sołoniewicz , której imię nosi galeria, a także o filmie „Kresowa Ballada 1935” w reżyserii pochodzącej z Narewki Tamary Sołoniewicz. Film zawiera bogaty materiał etnograficzny i w ciekawy sposób opowiada o życiu mniejszości białoruskiej w latach przedwojennych. Uczniowie  dowiedzieli się, że w  obrazie wystąpili naturszczycy – mieszkańcy Podlasia, w tym z Mieleszek, okolic Gródka i Michałowa.

      Najbardziej wyczekiwanym momentem było oczywiście tkanie bransoletek. Pani Katarzyna przygotowała dla każdego urządzenie tkackie,  tak powiemy, mini krosno. Dzieci trochę się martwiły, czy uda im się utkać bransoletkę. Wynik przekroczył wszelkie oczekiwania. Każdy utkał bransoletkę. Nasi uczniowie okazali się bardzo zdolni.

       Tradycyjnie (uczniowie naszej szkoły nie pierwszy raz odwiedzili Narewkę) wycieczka zakończyła się zwiedzaniem muzeum pszczelarstwa i obiadem …

Przeczytaj więcej Wyjazd klas 6-8 do Narewki

4 miejsce dziewczyn w finale wojewódzkim

28 października w Łomży odbył się finał wojewódzki turnieju piłki nożnej ,,Z Orlika Na Stadion’’. Ogromny sukces odniosły nasze uczennice z klas IV-VI. Dziewczyny po całym dniu rywalizacji i bardzo dobrej grze zajęły ostatecznie wysokie 4 miejsce. W meczu o 3 miejsce uległy nieznacznie 2:3 piłkarkom z SP Piątnica. Jest to jak na razie największy sukces naszej szkoły w tymże turnieju. Brawo dziewczyny!!! Skład naszego zespołu: Aleksandra Swiątkiewicz, Kamila Wawreniuk. Kinga Wawreniuk, Elena Klebus, Marcelina Mojsiej, Patrycja Popłąwska, Wiktoria Muraszkowska.

Przeczytaj więcej

Od listopada 2024 roku nasza szkoła planuje nawiązać współpracę z PKO Bankiem Polskim, w ramach której dołączymy do wieloletniego i sprawdzonego programu: Szkolnej Kasy Oszczędnościowej (SKO). W związku z tym we wrześniu odwiedzili nas przedstawiciele banku, którzy na spotkaniu zaprezentowali cele i zasady programu. SKO jest to nowoczesny program edukacyjny PKO Banku Polskiego skierowany do uczniów szkół podstawowych, rodziców i nauczycieli, w ramach którego uczniowie gromadzą pieniądze na specjalnych rachunkach bankowych.

Podstawowym celem powstania SKO w naszej szkole stanie się zaszczepienie wśród uczniów idei gospodarowania posiadanymi oszczędnościami, kieszonkowymi itp. oraz pokazanie im, że systematyczne oszczędzanie pieniędzy, nawet najmniejszych kwot, pozwoli im w przyszłości na uzbieranie sumy potrzebnej na zakup np. wymarzonej rzeczy, opłacenie wyjazdu wakacyjnego, wycieczki szkolnej lub prezentu dla kogoś bliskiego.

Dla was drodzy uczniowie jest to przede wszystkim szansa na naukę oszczędzania oraz zarządzania swoimi finansami, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości i mamy nadzieję ułatwi wam realizację waszych planów i marzeń. Każdy uczeń do 13 roku życia może wziąć udział w tym przedsięwzięciu i posiadać rachunek oszczędnościowy SKO.

W ramach programu przewidziane są wycieczki do banku, lekcje przedsiębiorczości, różnego rodzaju konkursy i zabawy, które pomogą dzieciom rozwinąć większą świadomość wartości pieniądza i …

Przeczytaj więcej SKO w naszej szkole