💙 Wolontariat szkolny to nie tylko pomoc potrzebującym, ale także świetna okazja do rozwijania empatii, zdobywania nowych umiejętności i budowania więzi społecznych.   Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy” działa w naszej szkole dzięki zaangażowaniu nauczycieli i dyrekcji już ponad 20 lat. W przyszłym roku szkolnym obchodzić będziemy 25-lecie. Nasi uczniowie angażujący się w wolontariat pomagają lokalnej społeczności, organizują zbiórki, wspomagają fundacje, wspierają seniorów, uczestniczą w akcjach ekologicznych i wiele więcej! Rokrocznie ich wysiłki są doceniane w ramach Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” pod patronatem Starosty Powiatu Białostockiego. ❤️ 𝙋𝙧𝙖𝙜𝙣𝙞𝙚𝙢𝙮 𝙥𝙤𝙞𝙣𝙛𝙤𝙧𝙢𝙤𝙬𝙖𝙘́, 𝙞𝙯̇ 𝟮𝟳.𝟬𝟯.𝟮𝟱𝙧. 𝙩𝙧𝙯𝙚𝙘𝙝 𝙣𝙖𝙨𝙯𝙮𝙘𝙝 𝙪𝙘𝙯𝙣𝙞𝙤́𝙬 𝙉𝙚𝙡𝙖 𝙉𝙞𝙠𝙤ł𝙖𝙟𝙪𝙠, 𝙄𝙜𝙤𝙧 Ł𝙤𝙬𝙞𝙘𝙠𝙞 𝙞 𝙉𝙖𝙩𝙖𝙡𝙞𝙖 𝙂𝙬𝙞𝙯𝙙𝙖𝙠 𝙯𝙤𝙨𝙩𝙖ł𝙤 𝙡𝙖𝙪𝙧𝙚𝙖𝙩𝙖𝙢𝙞 𝙓𝙓 𝙀𝙙𝙮𝙘𝙟𝙞 𝙋𝙤𝙬𝙞𝙖𝙩𝙤𝙬𝙚𝙜𝙤 𝙎𝙖𝙢𝙤𝙧𝙯𝙖̨𝙙𝙤𝙬𝙚𝙜𝙤 𝙆𝙤𝙣𝙠𝙪𝙧𝙨𝙪 𝙉𝙖𝙨𝙩𝙤𝙡𝙖𝙩𝙠𝙤́𝙬 „𝙊𝙨́𝙢𝙞𝙪 𝙒𝙨𝙥𝙖𝙣𝙞𝙖ł𝙮𝙘𝙝”. 💛 Zachęcamy innych uczniów do aktywnej pracy w szkolnym wolontariacie. 🩵  Dołącz do nas i przekonaj się, jak wiele radości daje pomaganie innym! Każdy może znaleźć coś dla siebie – wystarczy chęć i otwarte serce. Razem tworzymy lepszy świat!  🩷 Chcesz dołączyć? Skontaktuj się z opiekunem wolontariatu p. Aliną Gościk lub p. Moniką Jaroszuk. 💜 Działajmy razem! 💚 𝙋𝙤𝙢𝙖𝙜𝙖𝙣𝙞𝙚 𝙟𝙚𝙨𝙩 𝙛𝙖𝙟𝙣𝙚 – 𝙨𝙥𝙧𝙖𝙬𝙙𝙯́ 𝙩𝙤 𝙨𝙖𝙢!

Przeczytaj więcej Wolontariat szkolny – razem możemy więcej!

26 marca uczniowie klas 4 i 6 wzięli udział w webinarium pt. "Manipulacja w mediach społecznościowych" prowadzonym przez specjalistów z Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Spotkanie miało na celu uświadomienie młodzieży zagrożeń związanych z dezinformacją w Internecie oraz nauczenie ich, jak skutecznie rozpoznawać manipulacyjne techniki stosowane w mediach.

Podczas webinarium omówiono kluczowe zagadnienia związane z manipulacją w sieci. Pierwszym tematem były fake newsy i dezinformacja, czyli nieprawdziwe informacje rozpowszechniane w celu wywołania określonych reakcji. Uczestnicy dowiedzieli się, jak rozpoznawać takie treści i nie dać się oszukać.

Kolejnym zagadnieniem były clickbaity i nagłówki wprowadzające w błąd. Omówiono mechanizmy ich działania oraz wpływ na decyzje użytkowników Internetu. Zwrócono uwagę na to, że często są one wykorzystywane w celu zwiększenia liczby kliknięć kosztem rzetelności przekazywanych informacji.

Istotnym punktem webinarium była również siła algorytmów. Eksperci wyjaśnili, w jaki sposób algorytmy mediów społecznościowych dostosowują wyświetlane treści do zainteresowań użytkowników, co może prowadzić do zamykania się w tzw. "bańkach informacyjnych" i ograniczenia dostępu do różnorodnych źródeł informacji.

Ostatnim omawianym zagadnieniem były deepfake'i, czyli zaawansowane techniki edycji materiałów wideo i audio, które mogą wprowadzać w błąd odbiorców. Podczas webinarium uczniowie dowiedzieli się, jak rozpoznać deepfake’i i jakie zagrożenia mogą wynikać z ich wykorzystywania.

Przeczytaj więcej “Manipulacja w mediach społecznościowych”

📅 Od 24 marca w naszej szkole realizujemy autorski projekt nauczycieli pt. „Spektrum akceptacji – Tydzień Świadomości Autyzmu”. W ramach inicjatywy zaplanowano szereg działań: zadania, zajęcia, lekcje koleżeńskie oraz otwarte – wszystko po to, by zwiększać świadomość i zrozumienie dla osób w spektrum autyzmu. 📌 Jednym z elementów podsumowujących projekt będzie kiermasz słodkości, z którego dochód zostanie przekazany na rzecz Fundacji „Na Niebiesko”, wspierającej dzieci w spektrum autyzmu. 🍰 2 kwietnia serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału – zakup smakołyków to nie tylko przyjemność, ale i realne wsparcie dla potrzebujących!

Przeczytaj więcej Kiermasz słodkości na rzecz Fundacji “Na Niebiesko”

Wyjazd naszych uczniów na mecz Polska vs Malta 24 marca 2025 r. uczniowie naszej szkoły mieli niepowtarzalną okazję wyjechać do Warszawy, aby uczestniczyć w bardzo ważnym wydarzeniu sportowym. Na Stadionie PGE Narodowym reprezentacja Polski, która walczy o awans na mundial 2026 w USA, Kanadzie i Meksyku, rozegrała mecz eliminacyjny z Maltą.   Głównym celem wyjazdu była promocja i popularyzacja piłki nożnej wśród dzieci i młodzieży, propagowanie zdrowego stylu życia oraz właściwego zachowania się na obiektach sportowych i kulturalnego dopingowania. Wycieczka miała charakter integracyjny jako alternatywna forma spędzenia wolnego czasu.   Dla większości młodych kibiców był to pierwszy udział w meczu tej klasy rozgrywek. Nasze żywiołowe reakcje i doping na pewno przyczynił się do sukcesu naszej reprezentacji, która pokonała Maltę 2:0. Tym bardziej jest nam miło, że obie bramki strzelił Karol Świderski były zawodnik Jagiellonii Białystok.   Uczniowie klas IV – VIII na mecz Polska vs Malta wyjechali pod opieką nauczycieli p. Aliny Gościk, p. Małgorzaty Wirkowskiej i p. Marcina Józwowicza. Było to radośnie spędzone popołudnie i wieczór. Uczniowie przekonali się naocznie, że kibicowanie na meczu piłki nożnej może być przyjemne i bezpieczne.   Serdecznie dziękuję prezesowi Klubu GKS Gródek Panu Damianowi Owerczuk za pomoc w uzyskaniu biletów. Bezpłatne bilety na mecz przekazał Podlaski Związek Piłki Nożnej, za co bardzo dziękuję. Bardzo …

Przeczytaj więcej Wyjazd naszych uczniów na mecz Polska vs Malta

 Wyniki konkursu „Zaśpiewaj dla Niej”  

8 marca w Szkole Podstawowej w Gródku odbyła się IV edycja Międzyszkolnego Konkursu Piosenki z okazji Dnia Kobiet ,,Zaśpiewaj dla Niej". Celem konkursu było rozbudzanie i rozwijanie aktywności artystycznej oraz kształtowanie współzawodnictwa wśród dzieci i młodzieży.  Konkurencja była ogromna. Do konkursu przystąpiło ponad 50 uczestników z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach, Szkoły Podstawowej w Zabłudowie, Szkoły Podstawowej w Gródku oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego w Gródku, prezentując wybrane utwory solo lub w duecie. Piosenki nawiązywały do szeroko pojętej tematyki związanej z kobietami takiej jak: kobiecość, miłość, siła, podziękowanie czy inspiracją.  Oceniane było: poprawność wykonania (dykcja, intonacja), dobór repertuaru i możliwości wykonawcy, pomysłowość i oryginalność, zgodność z tematyką oraz sposób prezentacji.  Po występie ostatniego duetu, (w czasie trwania obrad jury) uczennice z klasy 6a zaśpiewały poza konkursem piosenkę "Kupalinka". Następnie zagrały na bum-bum rurkach piosenkę karaibską. Występ ten przygotowała pani Weronika Załęska.  Naszych młodych, zdolnych uczestników oceniała komisja w składzie:
  1. Ewelina Ostapczuk – psycholog szkolny ( przewodnicząca)
  2. Marek Bućko (przedstawiciel Rady Rodziców)
  3. Olga Kochanowicz (przedstawiciel Rady Rodziców)
  4. Emilia Artemiuk – pedagog specjalny
  5. Ewa Sac - nauczyciel
 Jury miało nie lada ,,orzech do zgryzienia ", bowiem uczestnicy prezentowali utwory na często wyrównanym i bardzo wysokim poziomie.  Po burzliwych obradach …

Przeczytaj więcej  Wyniki konkursu „Zaśpiewaj dla Niej”  

Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa w naszej szkole

          21 marca to wyjątkowy dzień – Światowy Dzień Zespołu Downa, który obchodzony jest na całym świecie, aby zwiększyć świadomość na temat tego zespołu i promować tolerancję oraz integrację społeczną. W tym roku do obchodów aktywnie włączyli się, wzorem lat ubiegłych, uczniowie klas 1-3 naszej szkoły, którzy uczestniczyli w specjalnych zajęciach prowadzonych przez wolontariuszy Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu.           W ramach obchodów dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o osobach z Zespołem Downa, ich codziennym życiu, talentach i wyzwaniach. Wolontariusze wyświetlili film edukacyjny „Wyjątkowe Dzieci czyli Zespół Downa widziany oczami dziecka”. Przygotowali również gry edukacyjne oraz zabawy. Uczniowie klas I-III malowali m. in. zakładki do książek z napisami: „szanuję, akceptuję, wspieram, toleruję”, które pomogły najmłodszym lepiej zrozumieć, jak ważna jest akceptacja i empatia wobec innych.           Jednym z symboli tego dnia są kolorowe skarpetki nie do pary – znak różnorodności i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Uczniowie z entuzjazmem założyli barwne skarpetki, okazując w ten sposób swoje wsparcie i zaangażowanie. Do zabawy dołączyli się wychowawcy i nauczyciele.           Dzięki inicjatywie Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu, uczniowie nie tylko wzbogacili swoją wiedzę, ale także nauczyli się, jak ważna jest otwartość na drugiego człowieka. …

Przeczytaj więcej Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa w naszej szkole

Kolejowe ABC

Dnia 13 marca uczniowie klas czwartych uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych realizowanych w ramach Ogólnopolskiej Kampanii „Kolejowe ABC III” prowadzonej przez Urząd Transportu Kolejowego.

Edukatorzy, którzy przyjechali do nas z Warszawy, przekazali uczniom wiedzę na temat sposobów właściwego zachowania w pobliżu torów oraz reagowania w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Podczas zajęć czwartoklasiści poznali podstawowe zasady związane z bezpieczeństwem i funkcjonowaniem kolei:

gdzie można kupić bilet

czy można pozostawić bagaż bez nadzoru

co oznacza żółta linia na peronie

zapoznali się ze znakami drogowymi

jak zachować się na przejazdach z rogatkami i bez rogatek

jak …

Przeczytaj więcej Kolejowe ABC

📢🇬🇧🏆Z radością informujemy, że nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim konkursie kulturowym "Let's Explore England", który miał na celu pogłębianie wiedzy uczniów o kulturze, historii oraz języku Wielkiej Brytanii. Konkurs ten był doskonałą okazją dla naszych uczniów do wykazania się swoją wiedzą, jak również do rozwijania umiejętności językowych.

🇬🇧📜🖊️Z dumą ogłaszamy, że zwyciężczynią tegorocznej edycji konkursu została Ola Świątkiewicz, której szczegółowa znajomość kultury brytyjskiej oraz imponujący poziom języka angielskiego zasłużyły na najwyższe wyróżnienie.

🇬🇧📜🖊️Oprócz pierwszego miejsca przyznaliśmy również nagrody dla trzech kolejnych laureatów, którzy zdobyli drugie, trzecie i czwarte miejsce. Dodatkowo, czterech uczniów otrzymało wyróżnienia za wyjątkowy wkład i zaangażowanie w konkursie.

🇬🇧📜🖊️Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za ich ciężką pracę i poświęcenie. Wasza wiedza i determinacja są prawdziwym źródłem inspiracji dla całej społeczności szkolnej. Wierzymy, że zdobyte doświadczenia i umiejętności przyczynią się do dalszych postępów w nauce i będą fundamentem dla przyszłych sukcesów.

🇬🇧📜🖊️Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych osiągnięć na polu edukacyjnym! Wasz udział w konkursie "Let's Explore England" to nie tylko osobisty sukces, ale także wielkie wyróżnienie dla naszej szkoły. Dziękujemy za wasz entuzjazm i zaangażowanie!

Przeczytaj więcej

27 marca 2025 roku odbyło się w naszej szkole w ramach Doradztwa Zawodowego spotkanie młodzieży klas VIII ze Szkoły Podstawowej w Gródku z młodzieżą z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Białymstoku. Spotkanie zorganizowała Ewa Bielawska – pedagog szkolny – doradca zawodowy oraz pan Andrzej Półtorak - nauczyciel. Uczniowie poznali ofertę edukacyjną szkoły na rok szkolny 2025/2026. W szkole można się uczyć w Technikum Usług Fryzjerskich oraz na kierunkach Technik Hotelarstwa, Technik Automatyk, Technik Mechatronik, Technik Robotyk oraz w Branżowej Szkole I Stopnia na kierunku Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych i Fryzjer.

Szkoła posiada internat w centrum miasta.

                                                                                                                           Ewa Bielawska

 

Przeczytaj więcej Ósmoklasiści poznają Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Białymstoku

21 marca w szkolnej Izbie tradycji odbył się Konkurs recytatorski pt. „Mój ulubiony wiersz” zorganizowany przez bibliotekę szkolną. W ten sposób jak co roku  uczczono Międzynarodowy Dzień Poezji (21.03) . W konkursie wzięło  udział  53 uczniów (chętni  uczniowie naszej szkoły i Oddziału Przedszkolnego). Oceniając recytatorów brano pod uwagę:
  • Pamięciowe opanowanie, interpretacja tekstu, kultura słowa
  • Ogólny wyraz artystyczny (uzasadniony gest sceniczny, element ruchu)
Komisja w składzie:
  • Pani wicedyrektor Joanna Ostapczuk – przewodnicząca
  • Pani Elżbieta Mieleszko-Jarocka – Biblioteka Publiczna w Gródku
  • Pani Anna Wasilewska
  • Pani Agnieszka Ławniczuk
  • Pani Laura Marcinczyk
Przyznała następujące miejsca i wyróżnienia: W kategorii  Przedszkolaki „5-latki”
  • Marcelina JózwowiczI miejsce
  • Franciszek GrodzkiII miejsce
  • Antonina KalinowskaIII miejsce
  • Zofia Kowalska – wyróżnienie
  • Antonina Kowalska– wyróżnienie
  • Lena Kuźma– wyróżnienie
W kategorii Przedszkolaki „6-latki”
  • Laura Malinowska - I miejsce
  • Wiktor Grycuk - II miejsce
  • Filip Cybulskikl. - III miejsce
  • Anastazja Marcinczyk – wyróżnienie
  • Kinga Kazberuk – wyróżnienie
  • Kostek Konończuk – wyróżnienie
W kategorii klas I-III
  • Magdalena Kochanowicz  kl. IIIb – I miejsce
  • Natalia Popławska  kl. IIIa – II miejsce
  • Martyna Żukowska  kl. IIIb – III miejsce
  • Malwina Józwowicz  kl. IIa- wyróżnienie
  • Marcelina Langer  kl. Ia - wyróżnienie
  • Ola Szeremeta  kl. IIb – wyróżnienie
  W kategorii klas IV- VIII