23 czerwca 2020, wtorek

BEZPIECZNE WAKACJE

BEZPIECZNE WAKACJE!

TWOJE BEZPIECZEŃSTWO ZALEŻY TAKŻE OD CIEBIE!

Kochani uczniowie, rodzice i nauczyciele!

Pedagog szkolny radzi:

Chociaż do samego końca roku szkolnego musimy zaczekać jeszcze kilka dni, trudno oprzeć się wakacyjnej atmosferze – zbliżającego się beztroskiego czasu relaksu. Zanim jednak ten czas nadejdzie, warto jeszcze na moment skupić uwagę szczególnie Was – Uczniów  i przypomnieć Wam najważniejsze wiadomości dotyczące bezpieczeństwa w wakacje. Ze względu na pandemię koronawirusa nie będą one takie, jak poprzednie. Pamiętajmy o nakazach sanitarnych!!!

Odpowiedzialne zachowanie podczas podróży:

- Należy dokładnie zaplanować trasę podróży.

-  Uwzględnić prognozę pogody

- Kierowca musi być wypoczęty i trzeźwy!

- Nigdy nie umawiajmy się z rodziną na konkretną godzinę przyjazdu do miejsca docelowego, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.

- Pamiętajmy - nie jesteśmy sami na drodze, a kodeks drogowy obowiązuje przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy Policja prowadzi działania.

-Podróżując pociągiem:

- unikaj pustych przedziałów lub tych, w których przebywają osoby nietrzeźwe;

-nigdy nie zostawiaj bagażu bez nadzoru;

-w trakcie wsiadania i wysiadania z pociągu zwróć szczególna uwagę na otaczające Cię osoby najczęściej w takich sytuacjach dochodzi do kradzieży kieszonkowych;

-unikaj przyjmowania od nieznajomych jakichkolwiek poczęstunków (napoje, alkohol).

Wiedzy o bezpiecznym zachowaniu się m.in. w górach i nad wodą nigdy dość

Odpowiedzialne zachowanie podczas wypoczynku nad wodą:

Każdego roku w okresie wakacji setki młodych ludzi w wieku 13  - 25 lat, głównie chłopcy i młodzi mężczyźni, trafiają na wózki inwalidzkie z powodu nierozważnego skoku do wody.

Przez lekkomyślność i brawurę dochodzi do życiowych tragedii, nawet do całkowitego porażenia czterech kończyn.

- Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.

- Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.

- Nie wchodź do wody tam, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Zanim wejdziesz

do niestrzeżonych zbiorników dorośli każdorazowo powinni sprawdzić głębokość i strukturę dna.

- Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.

- Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. To niebezpieczne!

- Nie pływaj bezpośrednio po posiłku –zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może spowodować bardzo poważne konsekwencje.

- Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).

- Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.

- Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi unikniesz wstrząsu termicznego, niebezpiecznego dla naszego organizmu.

- Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.

-Nigdy nie skacz do płytkiej wody o nieznanym dnie; taki skok może zakończyć się nieodwracalnym kalectwem;

Odpowiedzialne zachowanie w górach:

- Aby bezpiecznie chodzić po górach trzeba mieć dobrą kondycję

- Wybierając się w podróż po górskich szlakach należy zaopatrzyć się w dobre buty i ubranie.

- Pamiętaj, żeby nie wyruszać w góry bez opieki dorosłych.

- Co ważne pogoda w górach może zmienić się niezwykle szybko, silny wiatr halny może utrudnić poruszanie się, a także doprowadzić do szybkiego , z kolei słońce to ryzyko odwodnienia oraz poparzeń słonecznych.

- Wyruszaj w góry rankiem, gdyż pogoda najczęściej psuje się po południu.

- Ruszając ze schroniska dla własnego bezpieczeństwa warto powiedzieć dokąd idziemy i jakimi szlakami, zapamiętaj numer alarmowy GOPR.

- Miej ze sobą na wszelki wypadek latarkę, plandekę przeciwdeszczową oraz ciepłe ubrania,  nawet jeśli jest lato.

- Przede wszystkim, jeżeli nie czujesz się na siłach iść jakimś szlakiem, nie idź albo wyrusz w grupie z bardziej doświadczonymi wspinaczami.

-Planując jakąkolwiek wycieczkę w góry, korzystaj z map turystycznych i/lub przewodników;-W czasie burzy postaraj się opuścić najbardziej zagrożone miejsca: szczyty, otwarte przestrzenie, pojedyncze wysokie drzewa;

PODCZAS WAKACJI BĘDZIESZ MIAŁ DUŻO CZASU I MNÓSTWO POMYSŁÓW NA WSPANIAŁE ZABAWY

ALE PAMIĘTAJ…

Podczas tych zabaw zachowuj się odpowiedzialnie i staraj się przewidywać zagrażające Ci niebezpieczeństwa. Dużo zależy od Twojej roztropności.

Ważne telefony:

112telefon alarmowy służb ratowniczych

997telefon alarmowy Policji

998telefon alarmowy Straży Pożarnej

999telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego

601 100 100 – Telefon Alarmowy WOPR

800 12 12 12  - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Życzę wszystkim zdrowych, bezpiecznych wakacji, dużo roztropności i rozwagi. Do zobaczenia we wrześniu!

Gródek, 23.06.2020 r.                                             Pedagog: Ewa Bielawska

~ copyright © 2004-2020 Szkoła Podstawowa w Gródku ~ all rights reserved ~