odwiedzin: 205799 / dziś: 19 / teraz: 3

11 lutego 2020, wtorek

19 lutego obchodzimy nowe święto państwowe –

Dzień Nauki Polskiej!

Nauka stanowi fundament rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego, dlatego w dniu urodzin jednego z najwybitniejszych polskich naukowców uczcimy Dzień Nauki Polskiej.

Nowe święto państwowe zostało stworzone, by upamiętnić wybitnych polskich naukowców, których twórcy ustawy nazywają „najlepszą wizytówką naszego kraju”. W uzasadnieniu ustawy czytamy,
że Dzień Nauki Polskiej „stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa” . Dlatego będziemy je obchodzić w dniu urodzin jednego z największych rodzimych umysłów – Mikołaja Kopernika. Oprócz twórcy teorii heliocentrycznej w uzasadnieniu wymienieni zostali również: Jan Heweliusz, Ignacy Łukasiewicz, Karol Olszewski, Zygmunt Wróblewski, Maria Skłodowska-Curie, Henryk Arctowski, Ludwik Hirszfeld, Jan Czochralski i Stefan Banach.

Pomysłodawcy wierzą, że uczczenie pamięci polskich badaczy będzie inspiracją dla młodych ludzi. Obchody mają przyczynić się
do wzmocnienia zainteresowania nauką wśród młodzieży, a nawet pójścia w ślady zasłużonych odkrywców. Będzie to także świetny moment, aby po raz kolejny podkreślić fundamentalną rolę nauki w tworzeniu postępu i cywilizacji.

Pedagog: Ewa Bielawska

~ copyright © 2004-2020 Szkoła Podstawowa w Gródku ~ all rights reserved ~