odwiedzin: 192464 / dziś: 60 / teraz: 6

6 października 2019, niedziela

Zwiedzanie Trójmiasta - cz.2

Drugiego dnia zwiedziliśmy najcenniejsze zabytki Gdańska. Spacerując po starym mieście warto zobaczyć m.in. Żuraw nad Motławą, Długi Targ, bursztynową ulicę – ulicę Mariacką, Bazylikę Mariacką, fontannę Neptuna, Dwór Artusa, Złotą Bramę. Drugim punktem wycieczki było muzeum II wojny światowej. Jest w Polsce wiele muzeów o podobnej tematyce, dlatego nie spodziewaliśmy się, że zrobi ono na nas tak duże wrażenie. W tym obiekcie nie da się tylko patrzeć, człowiek to przeżywa. Już sam widok budynku wydaje się mówić o tragedii przeszłości. Zwiedzanie zaczęliśmy od tego, ze zasiedliśmy w ławkach w przedwojennej szkole. Potem zobaczyliśmy jak się zmieniał wygląd mieszkania wraz z upływem wojny. Nie zabrakło też broni, umundurowania, czołgów, samolotów, filmów i zdjęć oraz plansz interaktywnych. Odtworzony został fragment ulicy żydowskiej, która potem została całkowicie zniszczona w wyniku działań wojennych. Największe wrażenie zrobiły sale poświęcone obozom koncentracyjnym oraz wszechobecnej śmierci. Wszystkiego dopełniała muzyka, odgłosy walki itp. efekty. Zwiedzanie zakończyliśmy obejrzeniem filmu o bohaterstwie Polaków walczących o wolność w czasie wojny, ale też po jej zakończeniu.

Wycieczka 36 uczniów nie doszłaby do skutku gdyby nie wsparcie finansowe Anny Petelskiej, Radosława Maliszewskiego, Andrzeja Derynga, Mirosława Szymaniuka, Mirosława Sierżana, Artura Bazyluka, Marcina Radela oraz bardzo dobra współpraca z Turio Biuro Podrozy.
Serdecznie Wszystkim dziękujemy!

Alina Gościk, Monika Jaroszuk, Anna Siegieńczuk