odwiedzin: 190219 / dziś: 8 / teraz: 2

10 września 2019, wtorek

"Przerwany marsz..."

Szkoła Podstawowa w Gródku w sposób niecodzienny zainaugurowała nowy rok szkolny 2019/2020. W uroczystym rozpoczęciu wzięli udział wyjątkowi goście, pradziadkowie i prababcie gródeckich uczniów - reprezentanci pokolenia, które doświadczyło drugiej wojny światowej. To wszystko ma związek z akcją "Przerwany marsz...", zorganizowanej z inicjatywy Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej.Ta wyjątkowa akcja poległa na symbolicznym dokończeniu przerwanego, przez fakt wybuchu II wojny światowej marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. 2 września próg Szkoły Podstawowej w Gródku przekroczyły polskie Dzieci Wojny, mieszkańcy naszego regionu: Pani Lidia Popławska, Pani Nina Markiewicz, Pani Halina Parfieniuk i Pan Aleksander Mojsiejewicz. Uczniowie powitali szacownych gości słowami:

„Drogie Polskie Dzieci Wojny! My społeczność Szkoły Podstawowej w Gródku im. Partyzantów Braci M. i A. Chrzanowskich  w  Gródku witamy Was w naszych progach, pragnąc wraz z Wami symbolicznie dokończyć okrutnie przerwany wybuchem II wojny światowej ówczesny marsz do szkoły. Witamy Was z otwartymi ramionami i gorącym sercem, deklarując, że o Waszej Historii Polskich Dzieci Wojny nie zapomnimy!

Następnie wręczyli kwiaty. Punktem kulminacyjnym akcji było wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, który towarzyszy Polakom od wielu lat. Pamięć poległych uczczono minutą ciszy.

„Przerwany marsz…” był okazją, aby młodsze i starsze pokolenia mogły wspólnie powitać nowy rok szkolny, jak również był to wyraz szacunku i wdzięczności dla żywego pomnika historii.

~ copyright © 2004-2019 Szkoła Podstawowa w Gródku ~ all rights reserved ~