9 czerwca 2019, niedziela

„Niepodległa Polska - stulecie odzyskania niepodległości ”

W związku z obchodami odzyskania 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę  Szkoła w roku szkolnym 2018/2019 złożyła do MEN wniosek  o dofinansowanie realizacji  programu „Niepodległa”. Niestety nie uzyskaliśmy dofinansowania ministerialnego, ale niezależnie od tego faktu, realizowane były zadania w zakresie edukacji patriotycznej i obywatelskiej dzieci, młodzieży i  środowiska lokalnego. Między innymi  nauczyciele szkoły zrealizowali następujące działania:

1.Wystawa obrazów pt.: „100 obrazów na stulecie” prezentowana w szkole i GCK

2.Wycieczki patriotyczne do Muzeum Wojska w Białymstoku

3.Wspólne śpiewanie hymnu: 9.11.2018, godz. 11.11. w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej”

4.Święto szkoły – „Rodzinnie dla Niepodległej”

5.Wykonywanie przez grupy świetlicowe z barwami narodowymi kotylionów , z którymi szli w marszu uczniowie i mieszkańcy gminy

6.Przemarsz ze sztandarami szkoły, flagami  i patriotycznymi symbolami ulicami Gródka w dniu Narodowego Święta Niepodległości

7.Złożenie kwiatów  i zapalenie zniczy przez młodzież, przedstawicieli samorządu i lokalnych firm przy pomniku i obelisku – organizacja uroczystości we współpracy z GCK.

8.Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej w Domu Kultury w Gródku i podczas apelu w szkole.

9.Inscenizacja z okazji Narodowego Święta Niepodległości w wykonaniu uczniów przedstawiona w Dniu Narodowego Święta Niepodległości w domu kultury i powtórzona podczas apelu dla uczniów klas I- III w szkole.

10.Międzyszkolny Turniej Niepodległościowy w Unihokeju, w którym uczestniczyły drużyny ze współpracujących szkół.

11.Akademia w GCK z okazji 520 lecie powstania Gródka

12.Troska o mogiły - składanie kwiatów na grobie Patronów Szkoły w Gródku  i w Piereciosach

13.Apel z okazji Święta Konstytucji 3Maja i  Dnia Flagi RP

14.Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych

15.Zbiórka eksponatów na temat „100-lecie harcerstwa”

16.Wydanie gazetki – „Historia harcerstwa”

17.Teatrzyk „Elementarz małego patrioty”

18.Pokaż historyczny w wykonaniu grupy rekonstruktywnej pt.:” Ku Niepodległej”

19.Oglądanie wystawy „Gródek w PRL-u” w miejscowym GCK

20.Międzynarodowy Konkurs Historyczny – „Zmień celebrytę na autorytet”

21.Woj. Konkurs Recytatorski „Prawda o Sybirze”

22.Konkurs fotograficzny – „Miejsca pamięci”

23.Konkurs Wojewódzki  - „Wielcy Polacy”

24.Uczestnictwo w spektaklu teatralnym „Różnorodność kultur”

25.Lekcje w Muzeum Wojska,  np.: Polscy bohaterowie”

26.Międzyszkolny Konkurs Pisania Bajek ”Moje magiczne miejsce - elementy tradycji regionu i gwary”

27.Warsztaty etnograficzne „Nasze miejsce”

28.Ogólnopolski Konkurs Literacki Różnorodność przestrzenią dialogu „Moja mała ojczyzna- miejsce dialogu międzykulturowego”

29.Konkurs „Miasto i region w Unii Europejskiej”

30.Konkurs fotograficzny „Piękno Ziemi Podlaskiej w obiektywie”

31.Akcja „100 żonkili na stulecie” - sadzenie żonkili

32.Uczestnictwo wolontariuszy na obradach sesji Rady Gminy w Gródku

33.Koło „Mały patriota”

34.Konkurs plastyczny - Obchody Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej "Powiewa na cztery strony świata, biało - czerwona flaga".

35.Współpraca z międzynarodowymi wolontariuszami z „ Erasmusa +” Poznawanie tradycji innych narodów- wzmacnianie własnej tożsamości”.

Jednocześnie nauczyciele szkoły kształtowali patriotyzm i postawy obywatelskie dzieci podczas realizacji poszczególnych zagadnień wynikających z podstawy programowej na poziomie wszystkich klas. Były to między innymi  zajęcia w ramach  edukacji literackiej i  poetyckiej, językowej, informatycznej, matematycznej, plastycznej, muzycznej, środowiskowej i społecznej a także na zajęciach z wychowawcą klasy, czy podczas zajęć Koła „Mały Patriota” (świadczą  o tym wpisy w dziennikach lekcyjnych).

Realizacja  zagadnień  patriotycznych i obywatelskich wpisana była w kształtowanie kompetencji kluczowych, w tym: porozumiewanie się w języku ojczystym, porozumiewanie się w językach obcych, kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość, świadomość i ekspresja kulturalna.

Działania podjęte przez szkołę pozytywnie wpłynęły na kształtowanie świadomości patriotycznej i obywatelskiej uczniów.  Dzieci,  młodzież, mieszkańcy Gródka wzmocnili   wartości patriotyczne dotyczące  pielęgnowania narodowej historii, tradycji, kultury, języka.

Danuta Garkowska

~ copyright © 2004-2019 Szkoła Podstawowa w Gródku ~ all rights reserved ~