13 maja 2019, poniedziałek

"W szkole czytamy i w szachy gramy"

Dziewiątego maja w bibliotece szkolnej w ramach projektu edukacyjnego „Szachy – teoria w bibliotece, praktyka na turnieju” odbyło się spotkanie autorskie z p. Łukaszem Suchowierskim, autorem poczytnych książek o grze w szachy. Pan Łukasz jest  licencjonowanym instruktorem Polskiego Związku Szachowego. Sędziuje również zawody szachowe. Znany jest także z organizacji wielu turniejów m.in. „Pociągu do szachów”. Na spotkaniu szachista zaprosił uczniów wraz z rodzicami właśnie na ten turniej. Zachęcił uczniów zarówno do czytania książek, jak i do gry w szachy, gdyż obie te umiejętności rozwijają umysł, a sama gra należy do sportów umysłowych. Razem z uczniem klasy Vb Michałem Martyniukiem p. Łukasz zaprezentował partię szachów w trakcie której nie widział szachownicy. Musiał w związku z tym zapamiętać każdy ruch na planszy. Dużą ciekawość wśród uczniów zainteresowanych grą wzbudziła legenda o powstaniu szachów. Król Balhib bardzo się nudząc ogłosił konkurs na wymyślenie interesującej gry. Dokonał tego mędrzec Daher, który zaproponował szachy. W nagrodę za wymyślenie gry król  pozwolił mu  na wybór wynagrodzenia. Daher chciał, aby wydano mu tyle ziarenek zboża, ile się nagromadzi, gdy: na pierwsze pole szachownicy położymy jedno, na drugie dwa, na trzecie cztery, na czwarte osiem i na każde następne z 64 pól szachownicy podwójną liczbę ziarnek położonych na poprzednim polu! Wynagrodzenia mędrzec nie otrzymał, gdyż była to zbyt duża ilość ziarna pszenicy. Starsi uczniowie stwierdzili, iż podniesienie 2 do potęgi 64 daje bardzo dużą liczbę nawet jak na bardzo bogatego króla. W trakcie spotkania p. Łukasz zadawał logiczne zagadki na temat szachów. Krzysztof Kochanowicz uczeń klasy IVa otrzymał za poprawne odpowiedzi nagrodę w postaci książki „Szachy – uniwersalny podręcznik z ćwiczeniami cz. I”. Trzecią część tej książki autor nieodpłatnie przekazał dla biblioteki szkolnej.

W trakcie prezentacji książek jak i gry w szachy oraz pytań uczestników p. Łukasz Suchowierski udowodnił wszystkim, że szachy rozwijają wiele przydatnych w życiu umiejętności tj. logiczne myślenie, koncentrację uwagi oraz łączenie teorii z praktyką.

Na zakończenie spotkania uczniowie oraz organizatorzy podziękowali p. Łukaszowi za ciekawe spotkanie wręczając bukiet słodkości przygotowany  nieodpłatnie przez p. Małgorzatę Tryznowską, która prowadzi pracownię artystyczno- cukierniczą „Moja słodka pasja”.

Organizatorzy: Alina Gościk, Monika Jaroszuk, Małgorzata Wirkowska, Krystyna Giegiel, Anna Kondratowicz.

~ copyright © 2004-2019 Szkoła Podstawowa w Gródku ~ all rights reserved ~