9 października 2018, wtorek

Białoruski w naszej szkole

W Szkole Podstawowej w Gródku w nowym roku szkolnym po raz kolejny chętni uczniowie rozpoczęli naukę języka białoruskiego oraz historii własnej i kultury Białorusi (lekcje odbywają się w klasie 5 i 6).

Język białoruski wydaje się że jest najłatwiejszym językiem wschodniosłowiańskim, którego może nauczyć się każdy. Sam białoruski jest doskonałym początkiem do dalszej nauki rosyjskiego czy ukraińskiego. W trakcie roku szkolnego uczniowie mają możliwość pracy z wolontariuszami z programu Erasmus+, dzięki czemu kształtują i żywe słowo w języku białoruskim, rosyjskim i angielskim.

Na zajęciach z białoruskiego uczniowie uczą się podstawowych słówek, zwrotów, alfabetu poznać tradycje i obyczaje białoruskie. Na zajęciach nauka odbywa się poprzez zabawę, zajęcia muzyczne, gry dydaktyczne, gry multimedialne, poprzez pracę metodą projektu, uczestnictwo w inscenizacjach, prace plastyczne.

Na lekcjach historii własnej i kultury Białorusi uczniowie zapoznają się z historią i kulturą regionu w jakim mieszkają, dowiadują się o Rodzie Chodkiewiczów oraz o obrzędach, dawnym życiu a także o tradycjach jakie są wspólne z kulturą białoruską. Uczniowie odwiedzają Izbę Tradycji, gdzie odszukują dawne dokumenty, zdjęcia oraz Izbę Regionalną, w której poznają elementy życia w dawnym gospodarstwie domowym.

W nadchodzącym roku szkolnym uczniowie uczęszczający na zajęcia prowadzone przez panią Elę Romańczuk i Anię Grześ będą mogli wziąć udział w wielu konkursach: recytatorskim – „Ojczyste słowo”, plastyczny, fotograficzny i literacki – „Poznaj Białoruś”, teatralnym – „Przegląd obyczajów Ziemi Gródeckiej” oraz w wydarzeniach: „Festiwal Kultur” w Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku, „Dzień Białoruski” z wolontariuszami w Szkole Podstawowej w Gródku. Zostanie zorganizowana wycieczka do Białegostoku: do Radio Racja i redakcji tygodnika Niwa, gdzie uczniowie będą mogli zapoznać się z pracą dziennikarza radiowego i prasowego. Dwoje uczniów aktywnie uczestniczących w zajęciach języka białoruskiego wyjedzie na bezpłatne tygodniowe warsztaty dziennikarskie do pensjonatu „Bora Zdrój” w Lewkowie Nowym.

Nauka języka białoruskiego oraz historii własnej i kultury Białorusi pozwoli dzieciom i młodzieży aktywnie i pożytecznie spędzić czas, pomoże rozwijać oraz budować zainteresowania i poszerzać wiedzę.