3 października 2018, środa

Nagroda Wójta Gminy Gródek „Biały Gryf” dla Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy”

W sobotę 29 września 2018 roku w Gminnym Centrum Kultury w Gródku odbyły się obchody 520 lecia istnienia Gródka. Podczas uroczystej gali ogłoszono wyniki pierwszej edycji Nagrody Wójta Gminy Gródek „Biały Gryf”.

Miło nam poinformować, że w kategorii działalność w sferze społecznej za prowadzenie działań na rzecz uwrażliwienia młodych ludzi na potrzeby świata, dzieci, dorosłych, zwierząt oraz integrację wielopokoleniową nagrodę otrzymało Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy” wraz z opiekunami p. Aliną Gościk i p. Moniką Jaroszuk.

W imieniu wolontariuszy i ich opiekunów aktywnie działających w Szkolnym Kole Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy” chciałabym serdecznie podziękować za prestiżową Nagrodę Wójta Gminy Gródek „Biały Gryf”. Myślę, iż to niebywałe wyróżnienie, jest docenieniem pracy dla młodych wolontariuszy oraz ich rodziców, którzy działają i działali w szkolnym kole wolontariatu w latach wcześniejszych. Pierwszą akcję na rzecz potrzebujących przeprowadziliśmy bowiem w 2005r. Od tego czasu dzięki wolontariatowi mogliśmy spotkać bardzo wielu cudownych ludzi kierujących się w życiu, tak jak my, dewizą, że dobro wraca jak bumerang. Ludzi o dobrym sercu, bezinteresownych, wrażliwych na potrzeby innych. To dzięki Wam Wszystkim możliwa jest nasza działalność. Dziękuję serdecznie.

Oczywiście, w naszej działalności, najcenniejszym darem, jaki otrzymujemy jest nie tylko uśmiech innych, ale przede wszystkim radość dawania i dzielenia się. Świadomość, że nie tylko możemy, ale przede wszystkim chcemy komuś pomóc. Jest w tym magia. Zwykłe słowo „dziękuję” ma dla nas inne znaczenie i brzmi niesamowicie.

Dlaczego ta nagroda jest dla nas tak ważna? Przede wszystkim dlatego, że wolontariusz to człowiek, który dając siebie, musi również otrzymywać. Pozwala to mu się rozwijać. I w żadnym wypadku nie chodzi tu o pieniądze. Chodzi o wiele, wiele więcej. O poczucie, że to, co robi, ma znaczenie, ma sens, który nadaje jego życiu większą wartość.

Szczególnie ważne jest to dla tych młodych. Tłumaczenie im bowiem, że przecież samo dawanie jest najwyższą wartością, byłoby dla nich cofaniem się, a nie rozwojem. Myślę, że to właśnie ta nagroda pozwoli im odkryć swoją moc, zakiełkować, zakwitnąć i wydać owoce w przyszłości.

Dla mnie, dla pani Moniki, dla innych nauczycieli, dla Dyrekcji największą nagrodą jest przekonanie, że poprzez wychowanie w duchu wolontariatu, tolerancji, miłości życzliwości, szacunku dla drugiego człowieka spełnimy swoje marzenia o tym, aby każdy nasz uczeń wyrósł nie tylko na idealnego absolwenta naszej szkoły, ale na wspaniałego człowieka, godzącego wykonywaną pracę z pasją poznawczą.

W imieniu własnym, oraz wszystkich osób zaangażowanych w działalność wolontarystyczną w szkole chciałabym serdecznie podziękować za współpracę Wójtowi Gminy Gródek p. Wiesławowi Kulesza, Radzie Rodziców i dotychczasowej przewodniczącej p. Małgorzata Tryznowska oraz obecnej p. Ewie Markowskiej, Dyrektorowi p. Jerzy Ostapczuk i pracownikom Gminne Centrum Kultury w Gródku, Dyrektor p. Halinie Karpiuk i nauczycielom z Przedszkola Samorządowego w Gródku, p. Dorota Sulżyk redaktor naczelnej gazety lokalnej „Wiadomości Gródeckie – Haradockija Nawiny”, stowarzyszeniom oraz osobom prywatnym i firmom działającym na terenie gminy Gródek.

Szczególne podziękowania kieruję w stronę Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Lepsze Jutro” z Gródka, które nominowało nas do nagrody. Pani Justyna Justyna i Marta Bielenia jeszcze raz bardzo Wam dziękuję i obiecuję, że nasza współpraca dopiero się rozwija. Cały czas myślimy i planujemy kolejne charytatywne działania . Już dzisiaj zapraszamy Was na drugą „Choinkę od serca”.

Alina Gościk

Fot. Dorota Sulżyk/ Gminne Centrum Kultury w Gródku