18 czerwca 2018, poniedziałek

Wycieczka do lasu

6 czerwca uczniowie klasy IVc wraz z wychowawczynią Anną Gwizdak oraz nauczycielką j. angielskiego Alicją Malewską wybrali się na wycieczkę do lasu. Koło leśniczówki Lipnik czekała już na nas pani Małgorzata Zbyryt. Nasza pani przewodnik pokazała nam, jak wygląda życie lasu od narodzin do jego końca.  Wycieczka zaczęła się na terenie szkółki leśnej, czyli jak to ujęła pani Małgosia żłobka dla drzewek, czyli miejsca, w którym sadzonki spędzają pierwsze lata swego życia. Następnie weszliśmy w głąb lasu i zatrzymaliśmy się koło działki ogrodzonej wysoką siatką. Tu drzewka zostały przesadzone ze szkółki w miejsce, gdzie będą już rosły do końca, a kiedy wyrosną dostatecznie duże, ochronne ogrodzenie zostanie zdemontowane. Następny przystanek i znów obserwujemy drzewa, teraz już dorosłe, te mają ponad sześćdziesiąt lat. Kolejny przystanek i widzimy stuosiemdziesięcioletnie kolosy. I wreszcie miejsce, w którym drzewa leżą już ścięte, poukładane w metry, oczekujące na to, by stać się czymś innym: papierem, meblami albo opałem.  Ale las to nie tylko drzewa, mieliśmy okazję zobaczyć ślady bytności zwierząt: ich „domy,„stołówki i ich tropy. Po powrocie ze spaceru po lesie przyszła pora na ognisko i pieczenie kiełbasek. Można też było wejść na wieżę obserwacyjną i obejrzeć okolicę z góry albo wsiąść do starego wozu drabiniastego i powylegiwać się trochę. Na koniec spotkania z nami pani Małgorzata przygotowała dla wszystkich niespodziankę. Każdy z uczestników wycieczki otrzymał prezent: książkę o lesie, odblaskowego żubra i długopis. Wycieczka się udała i już myślimy o kolejnej wyprawie do lasu.

Alicja Malewska