30 kwietnia 2018, poniedziałek

Rajd "Śladami powstańców styczniowych"

26 kwietna uczniowie II klas gimnazjum Szkoły Podstawowej w Gródku wraz z uczniami z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku oraz z Niepublicznej Szkoły w Załukach wyruszyli na rajd pieszy „Śladami powstańców styczniowych”. Pod kierunkiem Aleksandra Karpiuka i Pawła Janukiewicza uczestnicy maszerowali ze Słuczanki do mogiły powstańców w  Piereciosach aby złożyć kwiaty i zapalić znicze a także uczcić minutą ciszy bohaterstwo poległych. Na szlaku były liczne przystanki na których młodzież przedstawiała historię Gródka od czasów jego założenia przez Ród Chodkiewiczów poprzez zabory po odzyskanie niepodległości w II.1919 roku gdy wojska niemieckie opuściły tereny ziemi białostockiej. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali o tabliczkach wotywnych, sposobach walki partyzantów, trójczęściowym herbie powstańców, „bieżanstwie” oraz pieśni zagrzewających do walki powstańców w językach polskim i białoruskim. Barwnie opowiadali o bitwie pod Waliłami z 29 kwietnia 1863 roku Panowie historycy. Zdobyta wiedza przydała się do rozwiązania zadań konkursowych dotyczących historii Gródka , powstania styczniowego i historii odzyskania przez Polskę niepodległości. W ośmiu grupach pięcioosobowych zmagających się o nagrody dla najlepszych byli uczniowie ze wszystkich szkół. Uczestnikom Nadleśnictwo Waliły przygotowało ognisko, a Pani Małgosia Zbyryt wspierała całe przedsięwzięcie.

Była to cudowna lekcja patriotyzmu i historii.

Rajd był przygotowany przez Panią Wicedyrektor Danutę Garkowską,  Irenę Naliwajko, Elżbietę Romańczuk, Aleksandrę Zarecką Kondratiuk, Dominikę Citowicz , Pawła Janukiewicza, Aleksandra Karpiuka .