16 kwietnia 2018, poniedziałek

Srebro na Supraskich Paschaliach

Supraskie Paschalia czyli ekumeniczne spotkanie z muzyką sakralną. Przez pięć lat „Supraskie Paschalia” to był przegląd piosenki religijnej gdzie występowały zespoły lecz nie był to konkurs. Mówi Wioleta Zalewska jedna z organizatorek konkursu.
Gródek Godzina 8.15. Spotykamy się w świetlicy szkolnej. Ostatnie ustalenia, oddanie zgód i wyruszamy do Supraśla. Tam po raz pierwszy weźmiemy udział w konkursie „Supraskie Paschalia”. „Supraskie Paschalia” to impreza cykliczna, a właściwie ogólnopolski konkurs piosenki chrześcijańskiej. W tym roku odbywa się po raz trzeci. Jak nam pójdzie? Nie wiemy, ale mamy nadzieję, że dobrze. Jesteśmy pełne nadziei i optymizmu.
Supraśl
Jesteśmy. Patrze na zegarek, dopiero godzina 9.00. jeszcze wcześnie. Zastanawiamy się co robić. W końcu pani Gosia proponuje nam abyśmy poszły na spacer i zrobiły kilka zdjęć. Po udanej sesji zdjęciowej wracamy do domu ludowego, gdzie ma zacząć się konkurs. Szybka rejestracja i idziemy się rozśpiewać. Okazuje się, że jest kilka kategorii. są soliści jak i zespoły, a każda kategoria podzielona jest na wiek. Klasy 4-7 SP, gimnazjalne, ponadgimnazjalne i kategoria otwarta. W naszej kategorii występujemy jako szósty zespół. Podchodzę z Wiktorią do Wiolety Zalewskiej, jednej z organizatorek konkursu i pytam skąd wziął się pomysł na ten konkurs.
Od ośmiu lat organizujemy Supraskie Paschalia czyli ekumeniczne spotkanie z muzyką sakralną. Przez pięć lat Supraskie Paschalia to był przegląd piosenki religijnej gdzie występowały zespoły lecz nie był to konkurs. Dopiero stał się nim od trzech lat, dzieli się organizatorka przeglądu. Następnie dodaje, że jako pracownicy centrum kultury chcieliśmy temu wydarzeniu nadać nowy wymiar. Tutaj postanowiliśmy wyłonić najlepszych wykonawców z całego województwa a także z całej Polski. Dlatego wymyśliliśmy konkurs Supraskich Paschallia. Z roku na rok mamy coraz więcej chętnych.
Kiedy tak słucham odpowiedzi zastanawiam się czy przy przygotowaniu takiego konkursu organizatorzy przezywają jakieś trudności. Postanawiam zapytać o to Agnieszkę. Po chwili słyszę jej odpowiedź: Tak przeżywam, ponieważ jak sami widzicie jednego dnia przyjeżdża do nas bardzo dużo zespołów i jest bardzo dużo sprzętu. Nie jest to takie proste żeby to wszystko opanować i wszystkim dogodzić. Kinga zadaje pytanie dotyczące przyjemności, a właściwie co sprawia największą przyjemność w czasie trwania przeglądu. Nasza współorganizatorka odpowiada następująco; Lubię tematykę religijną. Sama śpiewałam w Scholi i wykonywałam piosenki religijne. Więc jest mi to bardzo bliskie. lubię kontakt z uczestnikami. Cieszę się, że jesteście zainteresowani tym konkursem.
Konkurs Mija pół godziny. Sprawdzamy nagłośnienie na scenie i już lada moment zacznie się konkurs. Kiedy tak słucham z dziewczynami występujących zespołów myślę sobie, ze mamy wysoką konkurencję, ale wierzę, że damy radę. Po godzinie wchodzimy na scenę. Występujemy jako szóści. Jest delikatny stres, ale zaczynamy wszystko mija i daje wraz z dziewczynami z siebie wszystko. Po naszym występie nasza opiekunka nam gratuluje i mówi, ze było bardzo dobrze. Jestem zadowolona, dziewczyny również. Teraz pozostało tylko czekanie. Co jakiś czas następuje zmiana kategorii i przerwa. Wykorzystuje ten moment i idę wraz z Wiktorią zapytać o wrażenia osób występujących.
Maja Furmanik, uczestniczka konkursu mówi mi, że na początku trochę się bała, ale później było już coraz lepiej. Również jej koleżanka Wiktoria Doroszko, z która śpiewała w parze stwierdza, że miała dużą tremę i się początkowo trzęsła. Kiedy pytam dziewczyn dlaczego zdecydowały się wziąć udział w konkursie obie jednogłośnie mówią, że bardzo kochają śpiewać.
Rozstrzygnięcie Około godziny 16.00. zostaje rozstrzygnięta ostatnia kategoria solistów szkół ponadgimnazjalnych. Teraz pozostaje tylko oczekiwanie na wyniki. Po kilkunastu minutach organizatorzy wchodzą na scenę i czytają nazwiska i miejsca osób biorących udział w konkursie. Kiedy czytają nasze jesteśmy bardzo szczęśliwe. Okazuje się, że zajęłyśmy drugie miejsce w naszej kategorii i zdobyłyśmy srebro.
Kinga Grochowska
Wiktoria Bilkiewicz