ZESPÓŁ SZKÓŁ W GRÓDKU, ul. Chodkiewiczów 18, 16-040 Gródek, woj. podlaskie
Szkoła Podstawowa im. Partyzantów Braci M. i A. Chrzanowskich
ul. Chodkiewiczów 18, 16-040 Gródek, woj. podlaskie

odwiedzin: 148985 / dziś: 6 / teraz: 6


Aktualności26 stycznia 2018, piątek

Dawać radość najmłodszym

Po maturze powinnaś wybrać się na AWF lub złożyć papiery do policji. Powiedział mi kiedyś p. Czesław Barszczewski. To jedno zdanie spowodowało, że jestem tu gdzie jestem. O swojej pracy, zainteresowaniach i działalności charytatywnej opowiada Alina Gościk, nauczycielka wychowania fizycznego, radna i wiceprzewodnicząca Rady Gminy Gródek. Rozmawia Wiktoria Bilkiewicz.
Wiktoria Bilkiewicz: Dokładnie dwa tygodnie mija od akcji: Choinka od serca. Skąd pomysł, by zorganizować ją dzieciom niepełnosprawnym?
Alina Gościk: Pomysł zorganizowania choinki dla Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Lepsze Jutro” z Gródka był p. Małgorzaty Tryznowskiej, która już parę lat temu uczestniczyła w takim przedsięwzięciu. Bardzo ciekawa inicjatywa, tym bardziej, że Pani Małgosia od razu zapewniła, że zorganizuje słodki poczęstunek. Długo nie czekając podrzuciłam propozycję zorganizowania „Choinki od serca” dla wolontariuszy z klas szóstych i ich rodziców. Z ich strony padało mnóstwo propozycji i pomysłów. Wiedziałam, że mogę na nich liczyć. W całą organizację czynnie i z wielkim zaangażowaniem włączyły się również moje koleżanki z pracy. Zgłosiły także osoby, które od serca i bezpłatnie przygotowały inne niespodzianki dla wszystkich uczestników świątecznego spotkania oraz prezenty dla dzieci i młodzieży ze stowarzyszenia.
W. B. Organizuje Pani wiele akcji i kiermaszów w szkole. Jak rozpoczęła się Pani przygoda z tym wszystkim?
A. G. Razem z Moniką Jaroszuk od ponad 10 lat jesteśmy opiekunami wolontariatu. Od wielu lat na terenie szkoły organizujemy akcje na rzecz potrzebujących. Współpracujemy z Fundacją „Pomóż Im” Onkologia i Hospicjum dla Dzieci z Białegostoku. Warsztatami Terapii Zajęciowej z Nowej Woli, Stowarzyszeniem Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Lepsze Jutro” z Gródka. Pomagamy na miarę swoich możliwości Stowarzyszeniu „Happy Dog” z Białegostoku, schronisku „Ciapek” z Hajnówki. Od 3 lat zbieramy nakrętki na leczenie i rehabilitację niepełnosprawnej Milenki. Od wielu lat uczestniczę też czynnie jako wolontariusz/opiekun podczas WOŚP.
W. B. Wiemy, że warto jest pomagać. Co Pani czuje gdy to robi, gdy widzi uśmiechnięte i radosne twarze dzieci?
A. G. Pomagałam, pomagam i będę nadal pomagać a uśmiech i radość dziecka jest dla mnie nagrodą za wszelkie podejmowane i zorganizowane akcje i przedsięwzięcia.
W. B. W trakcie przygotowań do już wspomnianej wcześniej choinki mieliście jakieś trudności? Jeśli tak to zechciałaby Pani o nich opowiedzieć?
A. G. Na „Choinkę od serca” chcieliśmy dla wszystkich przygotować dużo fajnych i ciekawych atrakcji. Plan został zrealizowany w 99% . Ze względów technicznych nie mogliśmy przeprowadzić zabaw w baseniku z piłeczkami, ale to pewnie znak, że choinkową zabawę należy powtórzyć za rok.
W. B. Czy w przypadku tego typu akcji spotyka się Pani z jakąkolwiek krytyką?
A. G. Na szczęście z krytyką spotykam się rzadko, chociaż się zdarza. Jednak na swojej drodze spotykam wspaniałych ludzi, którzy mnie wspierają, pomagają i na których zawsze, ale to zawsze mogę liczyć.
W. B. Czy zawsze chciała być Pani nauczycielką czy na początku kimś innym?
A. G. Będąc małą dziewczynką bardzo chciałam być piosenkarką. Ucząc się w liceum mój wspaniały nauczyciel wychowania fizycznego p. Czesław Barszczewski powiedział: „Po maturze powinnaś wybrać się na AWF lub złożyć papiery do policji”. Akurat w Białymstoku otwierali Studium Nauczycielskie Wychowania Fizycznego. Pomyślałam sobie, właściwie czemu nie. Sport lubię, dzieci również, a do tego są wakacje. Studiując SN przyszłam na praktyki do szkoły w Gródku. Tak mi się tutaj spodobało, że jak tylko otrzymałam propozycję pracy od p. Edwarda Wołoszyna, inspektora szkolnego od spraw zatrudnień, nawet się nie zastanawiałam. Po paru latach ukończyłam Akademię Wychowania Fizycznego w Gdańsku i zostałam nauczycielem wychowania fizycznego. Do dnia dzisiejszego jestem p. Barszczewskiemu bardzo wdzięczna, że pokazał mi właściwy kierunek.
W. B. Co Pani najbardziej lubi w swojej pracy?
A. G. Praca w szkole stawia przede mną ciągle nowe wyzwania jak i cele. Będąc z dziećmi i młodzieżą czuję radość, przyjemność i satysfakcję. Bardzo ją lubię, a nawet kocham i nie widzę siebie (na obecną chwilę) w innym miejscu. Moja praca to moja pasja.
W. B. Jakie są Pani zainteresowania, hobby?
A. G. Głównie sport i muzyka. Uwielbiam piłkę siatkową i piłkę nożną. Aktywnie kibicuję zespołowi Gryf- Czarni Gródek i Jagiellonii Białystok. Do grudnia 2016r. wiele lat społecznie działałam też w Zarządzie Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Gródku. Jestem też radną Gminy Gródek a bycie radną zobowiązuje mnie do reprezentowania wyborców i liczenia się z ich opiniami. Wiem, że wiele osób z mojego okręgu i nie tylko (zawsze pamiętam o tym, że jestem radną całej gminy) pokładała we mnie nadzieje i chciałabym ich nie zawieść. Na ile tylko mogę staram się pozytywnie załatwiać sprawy mieszkańców. Nie ukrywam, że jeśli coś mi się uda to czuję satysfakcję z tego powodu. Przykładem może być powstanie boiska „Orlik 2012” przy naszej szkole a nie w innym oddalonym od szkoły miejscu.
W. B. Czy warto pomagać innym? Jeśli tak to dlaczego?
A. G. Bezinteresowna pomoc dla wielu z nas to działanie naturalne i oczywiste. Zawsze warto pomagać innym. Wolontariat nadaje głębszy sens życiu, pozwala odczuwać radość z powodu służby drugiemu człowiekowi.
W. B. Gdyby stanęła teraz Pani przed uczniami naszej szkoły, co Pani by im powiedziała, by zachęcić do pomocy innym? Taka pierwsza myśl.
A. G. Zacytowałabym słowa papieża Jana Pawła II „Bogatym jest nie ten co posiada, lecz ten kto daje”.
Mając możliwość chciałabym zwrócić się do wszystkich osób o pomoc w organizacji na terenie naszej szkoły kolejnych akcji charytatywnych dla dzieci ze Stowarzyszenia „Lepsze Jutro” z Gródka. W marcu szykujemy się do „Akcji dla Patrycji”, zaś w kwietniu „Akcji dla Sebastiana”. Potrzebujemy i chętnie nieodpłatnie przyjmiemy książki, notesy, kubki, zabawki i inne gadżety potrzebne do przeprowadzenia akcji. Wszystkie rzeczy można przynosić do sekretariatu szkoły. Z góry wszystkim darczyńcom z całego serca dziękuję.
Wiktoria Bilkiewicz

Erasmus+
MEN
e-dziennik
Mleko z KlasąMulti Sport
Mam 6 lat
Owoce w szkolePajacyk
Dziecko w sieci
Sieciaki~ copyright © 2004-2018 Szkoła Podstawowa w Gródku ~ all rights reserved ~