ZESPÓŁ SZKÓŁ W GRÓDKU   ul. Chodkiewiczów 18, 16-040 Gródek, woj. podlaskie

odwiedzin: 861975 / dziś: 65 / teraz: 3

4 października 2017, środa
Taniec z gwiazdami w przestworzach i galaktykach!

Najlepszym sposobem poznawania świata jest obserwacja i doświadczenie. Najwłaściwszą metodą nawiązania pozytywnych relacji rówieśniczych jest wspólne spędzanie czasu oraz przeżywanie tych samych emocji. Wszystkie te pozytywne elementy zawierała piątkowa wycieczka szósto i piątoklasistów do Olsztyna. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Akademia Gródek” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pod opieką pań Aliny Gościk, Moniki Jaroszuk i Moniki Popławskiej. W jego trakcie uczniowie poznali historię stolicy Warmii i tzw. ziem odzyskanych. Niewątpliwym przeżyciem dla wszystkich było zwiedzenie muzeum Gazety Olsztyńskiej, a przede wszystkim odwiedzenie wystawy dotyczącej edukacji w czasie zaborów. Jednym z jej elementów była germanizacja połączona z karami cielesnymi oraz próbą demoralizacji młodych Polaków. Podstawy wiedzy astronomicznej uczniowie poznali uczestnicząc w zwiedzaniu wystawy „Mikołaj Kopernik mieszkaniec zamku olsztyńskiego”. Ten znany przez wszystkich uczony pełnił tu obowiązki administratora dóbr wspólnych warmińskiej kapituły katedralnej. To tutaj znajduje się tablica doświadczalna Mikołaja Kopernika. Umożliwiała ona graficzne przedstawienie momentu równonocy wiosennej. Natomiast w Olsztyńskim planetarium i obserwatorium wszyscy uczestniczyli w seansie filmowym „Kosmiczny ekspres”. Film przedstawił uczestnikom wyjazdu historię odkryć kosmicznych od starożytności do wynalezienia teleskopu. Obejrzeć można było m.in. obrazy z życia gwiazd - od ich narodzin aż do śmierci, balet zlewających się galaktyk, wielkoskalową strukturę Wszechświata. Równie emocjonujący był spacer do wnętrza krateru na Marsie lub wizyta na Jowiszu i jego wyjątkowych księżycach. Wspaniałe też były zdjęcia mgławic, gwiazd i innych ciał niebieskich.

~ copyright © 2004-2017 Szkoła Podstawowa w Gródku ~ all rights reserved ~