ZESPÓŁ SZKÓŁ W GRÓDKU     ul. Chodkiewiczów 18, 16-040 Gródek, woj. podlaskie
Szkoła Podstawowa im. Partyzantów Braci M. i A. Chrzanowskich ~ Gimnazjum im. Rodu Chodkiewiczów

Aktualności / wszystkie grupy

13 lutego 2015, piątek 09:24
1093
GRUPA OGÓLNA
FERIE 2015

FERIE ZIMOWE w ZS w Gródku pod hasłem „Językowa podróż przez 5 krajów w dobrej formie”. 

                                   

Już po raz kolejny nauczyciele Zespołu Szkół w Gródku w ramach programu Otwarta Szkoła zaoferowali atrakcyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych. W dniach 26-30 stycznia około 70 uczniów skorzystało z bogatej oferty rekreacyjno- wypoczynkowej. W większości byli to uczniowie uczęszczający do szkoły podstawowej. Zajęcia zostały zorganizowane w oparciu o projekt edukacyjno-profilaktyczny „Językowa podróż przez 5 krajów w dobrej formie”. Autorami i koordynatorami projektu były panie: Alina Gościk, Monika Jaroszuk, Ewa Bielawska, Anna Gwizdak i Lila Szerenos. Projekt został sfinansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gródku.

Uczestnicy spotkań poznali szeroko rozumianą kulturę pięciu krajów europejskich: Polski, Anglii, Rosji, Hiszpanii oraz Białorusi. Uczniowie przejawiali aktywność w czterech dziedzinach – kulinarnych, sportowych, artystycznych i komputerowych. Podczas zajęć rozwijali swoją samodzielność, aktywność i dociekliwość w poznawaniu kultur innych krajów europejskich. Ponadto aktywnie spędzili czas grając w gry sportowe i nauczyli się sporządzać proste i zdrowe potrawy. Każdemu dniu tygodnia przypisane było jedno państwo, którego dotyczyły wszystkie zajęcia.

W poniedziałek, który tematycznie związany był z Polską, grupa kulinarna przygotowała naleśniki, kanapki, a także tradycyjną dla naszego kraju – sałatkę warzywną. Ci, którzy wybrali zajęcia sportowe, grali w piłkę nożną, ręczną oraz siatkówkę. Chętni uczniowie pracowali wykonując plakat tematycznie związany z Polską, a pozostali zaprezentowali tradycyjny strój ludowy oraz nauczyli się na pamięć piosenek i wierszy wybranych polskich artystów. W tym dniu na obiad było tradycyjne polskie danie – bigos.

Wtorek – dzień „angielski”, posłużył dzieciom do poznania nowych dyscyplin sportowych – krykieta i rugby. W stołówce szkolnej uczniowie zrobili pyszne drugie śniadanie – tosty, kanapki i sałatkę angielską. Na obiad, również w stylu angielskim, podano typowe dla tego kraju fish and chips, czyli frytki ze smażoną rybą. Również zajęcia artystyczne i komputerowe były równie owocne – powstał plakat o Anglii wzbogacony informacjami zebranymi z Internetu i piękny strój ludowy.

Kolejny dzień przebiegł pod hasłem odkrywania kultury rosyjskiej - uczniowie wykonali rosyjski strój ludowy, nauczyli się rosyjskich piosenek i wierszy, jak również wykonali plakat tematycznie związany z tym państwem. Osoby zainteresowane aktywnym spędzeniem czasu grali w unihokeja i piłkę siatkową, a spragnieni rozgrywki umysłowej – w szachy. W trakcie zajęć kulinarnych dzieci przygotowały kanapki i popularną sałatkę rosyjską. Na obiad zaserwowano pierogi ruskie.

We czwartek, dzień „hiszpański”, uczniowie przygotowali sałatkę z tuńczykiem i oliwkami, a także smakowite kanapki z mnóstwem warzyw. Oprócz zajęć sportowych i komputerowych, także i w tym dniu miały miejsce zajęcia artystyczne – chętne dziewczynki wykonały ludowy strój hiszpański do tańca flamenco, a pozostali uczniowie kolorowy plakat. Na koniec hiszpański obiad – paella z kurczakiem i warzywami.

W piątek, który poświęcony był Białorusi, dzieci przyswoiły interesujące informacje na temat tego państwa. Jak poprzednio, odbyły się zajęcia artystyczne, komputerowe, sportowe i kulinarne. Sportowcy grali w unihokeja, ćwiczyli gimnastykę artystyczną i aerobik. W wykonanie plakatu o Białorusi aktywnie zaangażowana była p. Ina – wolontariuszka z Białorusi, która pomagała nauczycielom sprawować opiekę nad dziećmi przez cały tydzień. Dzieci zainteresowane kulinariami przygotowały kanapki, sałatkę i wyśmienite naleśniki. Na tym atrakcje się nie skończyły, gdyż 18 uczniów pojechało na wycieczkę zwiedzić przejście graniczne w Bobrownikach. Po powrocie czekał na nich ciepły obiad w białoruskim stylu – bliny.

W trakcie wszystkich zajęć opiekę nad uczniami sprawowali chętni nauczyciele Zespołu Szkół w Gródku, którzy pełnili dyżury w szkole w wybrane dni tygodnia, prowadząc ciekawe zajęcia swoim podopiecznym. Codziennie uczniowie przebywali na terenie szkoły od godz. 9.00 do 13.00. Pierwszy tydzień ferii zimowych w szkole obfitował w ciekawe zajęcia i wszystkie dzieci były zadowolone z tak aktywnie spędzonego czasu. Wielu z nich zadeklarowało chęć ponownego uczestnictwa w tego typu zajęciach w przyszłym roku szkolnym.

 

Anna Gwizdak

KALENDARZ AKTUALNOŚCI
<< luty 2015 >>
Pon Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
WYSZUKIWARKA

BIP

~ copyright © 2004-2020 Gimnazjum im. Rodu Chodkiewiczów w Gródku ~ idea, gfx & code by warlock ~ all rights reserved ~ odwiedzin: 266446 / 61 / 26 ~ Księga Gości: 8 / 0